Konopné semínko - malý zázrak

konopné výlisk

Konopné semínko je považováno od pradávna za jeden z  nejzdravějších výživových zdrojů pro organismus. Získává se z technického konopí, které je využíváno nejen v potravinách, ale i textilním průmyslu, při výrobě papíru,  ve stavebnictví nebo jako zdroj energie. S ohledem na rozmanitost jeho použití a jeho nesporný přínos, je velmi často neprávem považováno pouze za zdroj omamných látek (marihuany).
Přitom technické konopí které je využíváno a schváleno v ČR obsahuje pouze malé množství THC (do 0,3 % delta-9-tetrahydrokanabinolu) a to především v listech a květech, nikoliv však v konopném semínku.

Obsah a výhody

Konopná semínka mají vysoký podíl lehce stravitelných bílkovin, tuků, vlákniny, minerálů a vitamínů. Obsahují soubor všech 23 základních aminokyselin, včetně 8 esenciálních (které si tělo samo nedokáže vytvořit). Společně se lněnými semínky se řadí k doplňkům stravy s vysokým obsahem polynenasycených omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Oproti lněným semínkům mají konopná semínka, jako jediná z rostlinných zdrojů, optimální poměr polynenasycených omega-3 a omega-6 mastných kyselin. V těle budují imunoglobuliny, tedy bílkoviny, které ovlivňují tvorbu protilátek, čímž zabraňují infekcím a podporují imunitu.

Jsou zajímavým zdrojem vitamínů a minerálů, z nichž za zmínku stojí především sodík, draslík, vápník, bór, zinek, měď, magnezium, mangan, fosfor, železo a vápník. Z vitamínů je to pak vitamín A, B1, B2, D a nejvíce vitamín E.

Je všeobecně známo, že olejnatá semínka podporují zdraví srdce a působí proti únavě. Konopná semínka jsou i významná svým vysokým podílem rozpustné i nerozpustné vlákniny, antioxidantů a chlorofylu, přispívají k detoxikaci a očistě organismu. Neloupaná semínka nebo slupky působí jako “kartáč”, zbaví střeva od usazenin a podpoří činnost celého trávicího systému. Také se udává, že semínka napomáhají k psychické a fyzické rovnováze.

Formy zpracování

S konopným semínkem se setkáváme v celé řadě běžně dostupných produktů v několika různých formách. Mezi ty nejčastější patří například tyto

Konopné semínko

Konopné semínko je získáváno výmlatem z květů samičích rostlin Cannabis Sativa, následně je předčištěno, dosušeno a znovu finálně čištěno.
Je to významný zdroj Omega 3 a Omega 6 polynenasycených mastných kyselin, a doporučuje se na podporu a posílení imunity. Své uplatnění najde u většiny koní, výborně se hodí pro muchaře, březí a kojící klisny, mladé koně, koně hubené, nemocné nebo v rekonvalescenci. 

Koním velice chutná, má příjemnou jemně oříškovou chuť. Jeho velkou výhodou je také vysoký obsah vlákniny ve slupkách.

Neloupané semínko je vhodnější semlít pro lepší stravitelnost
Konopné semínko
Konopné výlisky za studena lisované

Konopné výlisky se vyrábí lisováním konopného semínka za studena, tím dojde k oddělení konopné pokrutiny a konopného oleje.
Jsou vhodné pro všechny koně, především pak pro zvířata trpící letní vyrážkou, alergiemi, schvácením kopyt, koně s metabolickými problémy, Cuschingovým syndromem, inzulínovou rezistencí, pro březí a kojící klisny, pro zlepšení kvality srsti, žíní a kopyt, mají protizánětlivé účinky a podporují imunitu.

Jsou vhodné i k dlouhodobému krmení, není třeba máčet.
Konopné slupky

Konopné slupky vznikají při loupání semínka a svým vysokým podílem rozpustné a nerozpustné vlákniny působí velice účinně jako “kartáč”. Zbaví střeva usazenin, podpoří činnost celého trávicího systému, detoxikují a navíc absorbují toxické látky. 
Jsou vhodné pro koně rekreační, sportovní i chovné. Protože obsahují méně tuku, lze je využít například i pro koně se sklonem k tloustnutí. Velice užitečné i pro koně s metabolickým syndromem IR (inzulínová rezistence) nebo koně s alergiemi a letní vyrážkou.

Slupky není nutné máčet ani drtit.
konopné slupky
Konopný olej

Konopný olej se lisuje ze semen za studena a řadí se mezi nejcennější rostlinné oleje. A to především díky obsahu tzv. “zdravých tuků” omega-3 a omega-6, které jsou zde obsaženy v ideálnímu poměru. Protože jsou vitamíny A, D, E rozpustné v tucích je dobré na tuk v krmné dávce nezapomínat.
Konopný olej je hypoalergenní, tedy vhodný pro alergiky, při letních vyrážkách, suché kůži, nekvalitní matné srsti a pro muchaře. Podporuje zdraví, vitalitu a metabolismus, je výborným zdrojem energie. Napomáhá proti zácpě, předchází zánětům, chrání ledviny a podporuje činnost srdce a imunity, působí proti rakovině. Ulevuje při bolestech svalů a kloubů.
Konopný olej je možný použít též k potírání suché, popraskané a citlivé pokožky, vyrovnává pH kůže a vytváří ochranný film. Snadno se vstřebává, pokožka nezůstává mastná.

Na rozpraskanou kůži lze použít olej ke krmení i k potírání

Možnosti využití

Konopné semínko a produkty z něj se používají nejen u všech kategorií koní, ale i u přežvýkavců, králíků a ryb, nepostradatelné jsou jako doplněk u psů a jiných šelem krmených masem. Jediné, kdy není konopné semínko doporučováno je při zvýšené krvácivosti, kde může potlačovat tvorbu krevních destiček. Stejně jako u lidí se konopné semínko řadí mezi superpotraviny, tak i u zvířat patří mezi TOP krmivo.

forma využití
konopné semínko podpora imunity, rekonvalescence, alergie, letní vyrážky, muchaři, péče o hubené koně, podpora trávení, péče o srst, žíně, kopyta
konopné výlisky podpora imunity, alergie, letní vyrážky, muchaři, schvácení, Cushingův syndrom, inzulínová rezistence a poruchy metabolismu
konopné slupky alergie, letní vyrážky, muchaři péče o hubené koně, podpora trávení, tloustnutí, detoxikace, inzulínová rezistence a poruchy metabolismu
Konopný olej podpora imunity, rekonvalescence​, alergie, letní vyrážky, suchá, popraskaná kůže, bolesti svalů a kloubů, zácpa, péče o srst, žíně, kopyta, předcházení rakovině

Není tedy pochyb že konopné semínko přináší velmi mnoho benefitů a stojí za to jej do krmné dávky koní zařadit. V naší nabídce naleznete celou řadu produktů, které obsahují tuto zajímavou surovinu, a také například  Konopné semínko a Konopné výlisky z naší nové vlastní produktové řady, ve které je použita odrůda Linnaeus, která má velmi nízký obsah THC (cca do 0,1 %).

Sortiment také brzy doplníme o konopné slupky a konopný olej.
Scroll to Top
Registrace do eshopu
cookies

Pro zlepšení uživatelského komfortu jako je například uložení nákupního košíku, uchovávání historie procházení a běžnou analytickou činnost používají tyto stránky soubory cookies. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.

Přihlášení do eshopu